ZNANI, ZAPOMNIANI SZAMOTULANIE

Janusz Grabiański

- urodził się 24 lipca 1929 roku w Szamotułach
- Mistrz ilustracji
- drugie imię Aleksander

Janusz Grabiański
Janusz Grabiański
(1929-1976)
Dzieciństwo


Janusz Grabiański - wpis w USC
Źródło: USC w Szamotułach

Janusz Grabiański urodził się 24 lipca 1929 roku w Szamotułach. Był pierworodnym synem państwa Wierosława i Haliny Grabiańskich. Na drugie imię dostał Aleksander.

Cztery lata później urodził się jego brat Andrzej. Ich matka nie rodziła synów we Wronkach gdzie mieszkali, ale w Szamotułach, ponieważ w tamtejszym szpitalu był znajomy lekarz.

Szpital w Szamotułach w okresie międzywojennym - pocztówka.
Szpital w Szamotułach w okresie międzywojennym - pocztówka.
Źródło: Muzeum Zamek Górków w Szamotułach.

Matka Halina, z domu Fibich była rodowitą poznanianką, wykształconą w Akademii Handlowej. Potrafiła doskonale mówić w języku niemieckim. Do czasu wyjścia za mąż pracowała w banku i była asystentką w zakładzie fotograficznym. Kochała muzykę i teatr, podobnie zresztą jak jej mąż. Wierosław Grabiański urodził się w Livnie (Bośnia). Państwo Grabiańscy poznali się na koncercie i w 1928r. wzięli ślub. Rodzina z synami (Janusz miał młodszego brata Andrzeja) mieszkała w Poznaniu i we Wronkach. Tu Janusz Grabiański chodził dwa lata do szkoły podstawowej (do 1936 roku). Jego ciotecznym dziadkiem był malarz Wacław Masłowski, który pracował jako nauczyciel rysunku w Gimnazjum im. ks. Skargi. Okupację Grabiańscy spędzili w Krakowie.

Młodość.
Fotografie ze zbiorów rodzinnych.
Halina Grabiańska z synami. Wronki 1935r.
Młodość.
Dworzec we Wronkach. Pocztówka.
Źródło: Muzeum Zamek Górków w Szamotułach
Młodość.
Wronki w okresie międzywojennym. Pocztówki.
Źródło: Muzeum Zamek Górków w Szamotułach


Młodość

W marcu 1939 roku przeniósł się z całą rodziną do Mysłowic na Śląsk. Tam jego rodzice otrzymali posadę w banku. Przeprowadzka ta była z jednej strony spowodowana pracą zawodową rodziców, a z drugiej strony wynikała z sytuacji rodzinnej (mieszkała tam matka pani Haliny), ale przede wszystkim była to próba ucieczki przed wojną, którą wszyscy wyczuwali i nie chcieli znaleźć się na terenach bardziej zagrożonych.

Okres okupacji (1939 do lipca 1945) Grabiański wraz z całą rodziną spędził w Krakowie. Uczęszczał tam do szkoły powszechnej (lata 1940-1942), a następnie do szkoły Przemysłu Artystycznego (1943-1944).

Młodość.
Fotografia ze zbiorów rodzinnych.

Kolejna przeprowadzka całej rodziny odbyła się do Gliwic w lipcu 1945 roku. Tam uczęszczał do Szkoły Ogólnokształcącej Męskiej Stopnia Licealnego. W 1949 składa egzamin dojrzałości według programu wydziału matematyczno-fizycznego. Ze świadectwa wynika, że był przeciętnym uczniem. Z języka polskiego, śpiewu i z rysunku posiadał ocenę bardzo dobrą.

Dwa lata studiowała na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Z wyciągu ocen uzyskanych w II półroczu w roku akademickim 1950/1951 wynika, że był bardzo zdolnym studentem: tylko trzy oceny dobre, reszta bardzo dobrych, poza tym pochwała z rysunku wieczornego oraz wyróżnienia z: malarstwa, kompozycji graficznej i rytownictwa.

Podjął decyzję o przeniesieniu z krakowskiej uczelni na warszawską. W swoim podaniu argumentował, że posiada w Warszawie rodzinę, która zapewni mu lepsze warunki materialne i mieszkaniowe, niż miało to miejsce w Krakowie. Na ASP w Warszawie, gdzie kontynuował studia w latach 1952–1955 uczył się pod kierunkiem prof. Jana Marcina Szancera i prof. Józefa Mroszczaka. Jego kolegami z roku byli m.in. Danuta Lenica (później Konwicka), Bohdan Butenko, Janusz Stanny i Andrzej Heidrich.

Rodzina

Kolejna przeprowadzka całej rodziny odbyła się do Gliwic w lipcu 1945 roku. Tam uczęszczał do Szkoły Ogólnokształcącej Męskiej Stopnia Licealnego. W 1949 składa egzamin dojrzałości według programu wydziału matematyczno-fizycznego. Ze świadectwa wynika, że był przeciętnym uczniem. Z języka polskiego, śpiewu i z rysunku posiadał ocenę bardzo dobrą.

z rodziną
Z rodziną w Warszawie. 1974r.

- Rodzice bardzo kochali muzykę – wspomina Andrzej Grabiański, brat Janusza. – Ojciec przychodził z pracy i grał na fortepianie. Czasami ćwiczył nawet pięć godzin dziennie. Trudno było to wytrzymać. Obaj bracia dużo w dzieciństwie rysowali, jednak Andrzej wybrał studia politechniczne, Janusz artystyczne.
akcentpismo.pl/spis-tresci-numeru-12019/eliza-leszczynska-pieniak-cudowna-podroz-z-januszem-grabianskim

z rodziną
Portret żony Joanny. Źródło: zbiory rodzinne.

W 1953r. zawarł związek małżeński z Krystyną. Miał córki Kasię i młodszą – Dittę . Drugą żoną była Joanna.



z kotem
Źródło: culture.pl/pl/tworca/janusz-grabianski (dostęp 22.06.2019)
Nauka i kariera

W 1955 roku profesor Józef Mroszczak wręczył mu dyplom i otrzymał tytuł zawodowy dyplomowanego artysty plastyka w zakresie grafiki. Już podczas studiów zaczął współpracę z wieloma wybitnymi wydawnictwami takimi jak "Iskry", "Nasza Księgarnia" oraz później z Krajową Agencją Wydawniczą, co zapoczątkowało pracę nad wieloma projektami. Pasją młodego artysty na początku kariery zawodowej była grafika użytkowa, ale mimo to bardzo szybko dołączył do grona najbardziej cenionych twórców. W 1958 roku rozpoczął współpracę z wydawnictwem wiedeńskim Carl Überreuter, dla którego przygotował graficznie kilkadziesiąt książek. Prace, które Grabiański wykonał dla tego wydawnictwa stały się źródłem międzynarodowej sławy artysty.

Pomimo nawału obowiązków nieustannie podejmował współpracę z polskimi wydawnictwami. Tworzył ilustracje do polskiej klasyki baśniowej, literatury młodzieżowej ale zaprojektował również ilustracje do kultowej książki tych czasów, czyli "Elementarza".

z rodziną
z kotem
Janusz Grabiański w swojej pracowni, Falenica 1975 rok.
Źródło: archiwum rodzinne.

Współpracował z kilkoma firmami wydawniczymi w Polsce, m.in. z Iskrami, Naszą Księgarnią i Czytelnikiem. Był autorem ilustracji do kilkuset książek wydanych w wielu językach.

Janusz Grabiański ilustracjaJanusz Grabiański ilustracja

Jako pierwszy polski twórca-ilustrator zadebiutował na wymagającym rynku japońskim. Ilustrował książki dla dzieci, serie wydawnicze np. realizował zamówienia na plakaty i znaczki pocztowe. Wiele jego dzieł funkcjonuje w powszechnym obiegu, nie łączymy ich jednak z nazwiskiem Artysty. Dotyczy to kolekcji znaczków z psami i kotami oraz reklamy firmy LOT, którą przez kilkadziesiąt lat reklamowały dzieła Mistrza ilustracji. Jego przyjaciel Tadeusz Konwicki pisał „Grabiańskiego znosi ciągle w gęstwinę słonecznych ogrodów pełnych życzliwości, serdecznej, młodzieńczej brawury, obietnicy dziwnych przygód; Grabiański tworzy pracowicie mikrokosmos, który rządzi się eleganckim wdziękiem, mikrokosmos, który tak lubiliśmy w dzieciństwie”.
(Źródło: Aneta Wincewicz-Patyna, Stacja ilustracja, Wrocław 2018, s.202-203)

Janusz Grabiański ilustracja


Nagrody

Bez wątpienia Janusz Grabiański należał do grupy najbardziej utytułowanych polskich ilustratorów. W swoim dorobku posiada wiele naród, przez co możemy stwierdzić, że jest to jeden z najwybitniejszych i najbardziej utytułowanych polskich artystów. W 1957 roku otrzymał swoją pierwszą nagrodę w konkursie PLL – LOT na plakat, który przez wiele lat widniał na naszych ulicach, jednocześnie wygrana stała się przepustką artysty do wielkiej kariery. W 1960 roku został wyróżniony złotym medalem w mediolańskim konkursie na ilustrację do książki. W 1973 został mu przyznany przez dzieci Order Uśmiechu. Natomiast w 1976 roku nazwisko Janusza Grabiańskiego znalazło się na honorowej liście Nagrody im. Christiana Andersena za wykonanie ilustracji do baśni pt. ,, O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Był pierwszym polskim grafikiem wyróżnionym przez International Board on Books For Young People. Należy dodać, że jest to nagroda przyznawana przez międzynarodową organizację UNESCO.

Janusz Grabiański ilustracja


Spojrzenie na twórczość

Lekkość a z drugiej strony ekspresja i wyrazistość, tak najlepiej można scharakteryzować ilustracje Janusza Grabińskiego. Mistrzowsko operując akwarelą tworzy niesamowity świat pełen tajemnic i przygód. Jego prace epatują bogactwem szczegółów i barw jednocześnie sprawiając wrażenie wykonanych z wyjątkową swobodą i łatwością. Dzięki wyczuciu barwy, kształtu i ruchu podpartych realistycznym warsztatem malarskim kreował ilustracje zrozumiałe i atrakcyjne dla małych czytelników i nie tylko. Nie podążał za modą charakterystyczną dla ówczesnych mu czasów tworząc własny niepowtarzalny styl. W 1973 roku został wyróżniony przez dzieci za swoją twórczość Orderem Uśmiechu a trzy lata później jako pierwszy polski artysta grafik został wpisany na zaszczytną Listę Honorową im. Hansa Christiana Andersena.
(Źródło: ilustracjadladzieci.blogspot.com/2013/01/janusz-grabianski.html (22.06.2019))

Janusz Grabiański znaczki pocztowe

Czas jest najlepszym i najrzetelniejszym weryfikatorem wartości. Chociaż w minionym półwieczu ukazało się wiele pozycji książkowych dla dzieci w ciekawej, a nawet bogatej oprawie plastycznej, to nie powstały jednak dotąd takie, które przyćmiłyby urodę i blask ilustracji Janusza Grabiańskiego, które byłyby malowane z podobną swobodą i mistrzostwem, które dawałyby tyle wolności dziecięcej wyobraźni, jak te stworzone „pogodnym" pędzlem tego artysty. Grabiański nie był rewolucjonistą w dziedzinie ilustracji, nie sugerował się nowinkami formalnymi, nie stosował modnych stylizacji „na ludowo", czy „na naiwnie", nie imitował też malarstwa dziecięcego. Swoimi wizjami plastycznymi wprowadzał dzieci (i nie tylko dzieci) w krainę delikatności, harmonii i poezji. Obdarzony wirtuozowską łatwością rysowania i wyjątkowym smakiem oraz absolutnym „słuchem" chromatycznym, tworzył ilustracje nie tylko urodziwe, ale i czytelne, zrozumiałe dla małych czytelników, znakomite w ruchu i w charakterze, dowcipne, podparte znajomością realistycznego warsztatu malarskiego. Ten artysta potrafił spełnić oczekiwania odbiorców, nie rezygnując przy tym z własnego, niepowtarzalnego stylu i z wysokiego poziomu artystycznego.
Źródło: www.kociesprawy.pl/magazyn/czytelnia_artykuly_w_kocich_sprawach/kot_w_sztuce/pedzel_umoczony_w_teczy_-_janusz_grabianski/przeczytaj_caly_artykul (22.06.2019)

anusz grabianski stanislaw jachowicz
janusz grabianski irena jurgielewiczowa

Główny nurt jego twórczości stanowiły ilustracje do książek dla dzieci i młodzieży. Zilustrował ponad 100 pozycji z klasyki polskiej i obcej. Zajmował się również projektowaniem plakatów reklamowych takich firm jak POL-MOT, LOT czy Confexim, będących nie lada gratką dla miłośników mody oraz motoryzacji. Z jednej strony kompozycje prac są lekkie, akwarelowe, z drugiej wyraziste i pełne ekspresji. Grabiański wykreował świat pełen tajemnic i przygód, epatujący bogactwem barw i szczegółów. Jego prace sprawiają wrażenie wykonanych swobodnie, mimochodem, bez najmniejszego trudu. W tym tkwił cały kunszt artysty.
Źródło: www.komiks.gildia.pl/tworcy/janusz-grabianski/ilustracje (22.06.2019)

 
janusz grabianski confexum
janusz grabianski wesolych swiat
 

Stworzone przez niego dzieła stanowiły kwintesencję tego, co odbiorca – dziecięcy czy dorosły – rozumie przez pojęcie „ilustracja”. Mistrzowskim pociągnięciem pędzla potrafił wyczarować bohaterów książki – czy to ludzi, czy zwierzęta – podkreślić ich cechy charakterystyczne i dodać im urody. Lekkie, barwne, akwarelowe muśnięcia farby potęgują wrażenie ruchu, jakby ponaglają zwierzęta do skoku. Ilustracje artysty z jednej strony podążają za treścią literackiego pierwowzoru, z drugiej zaś – stanowią świetnie skomponowane i perfekcyjnie namalowane dzieła sztuki.
Źródło: www.komiks.gildia.pl/tworcy/janusz-grabianski/ilustracje (22.06.2019)

 
janusz grabianski miedzynarodowy dzien dziecka
janusz grabianski arkady fiedler